Κυριακή 19 Απριλίου 2015

ΕΙΣΑΙ ΓΙΓΑΝΤΑΣ ΡΕ... ΒΙΝΤΕΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΥΠΕΡΗΦΑΝΙΑΣ: ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ Ο ΠΕΤΡΟΥΝΙΑΣ! ΧΡΥΣΟΣ ΣΤΟΥΣ ΚΡΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΣΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΑΘΛΗΤΗΣ ΜΑΣ...

Ήρθε η ώρα του και το πρώτο από μια σειρά ονείρων που θα καταλήξουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, έγινε πραγματικότητα.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας, κορυφαίος σε παγκόσμιο επίπεδο, αυτή τη φορά πήρε αυτό που άξιζε και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μονπελιέ. Μετά το χάλκινο του 2012 στο Ευρωπαϊκό και το χρυσό στα Παγκόσμια Κύπελλα, ο Πετρούνιας κατακτά ένα ακόμη κάστρο.

Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε στους κρίκους ο Λευτέρης Πετρούνιας. Ο 25χρονος Έλληνας γυμναστής πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση στον τελικό του οργάνου και με 15.866 βαθμούς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, που διεξάγεται στο Μονπελιέ.

Το ασημένιο μετάλλιο "μοιράστηκαν" ο Γάλλος Σαμίρ Αϊτ Σαϊντ και ο Ρώσος Ντενίς Αμπλιαζίν με 15.566β.